W tym roku rezygnuję ze zwyczajowej dłużej zapowiedzi, ale za to wybieram dla Was najciekawsze wydarzenia z Czechami w tle. Oto moja czeska conradowska pigułka.
Pierwsza literacka gwiazda tegorocznego festiwalu to Jáchym Topol. Spotkanie z autorem, które poprowadzi Aleksandra Hudymač, zatytułowane jest Rzeczywistość jako strefa cyrkowa, co nawiązuje do metody twórczej Topola – ukazywania groteskowego, odrealnionego świata, który ostatecznie okazuje się krytycznym odbiciem naszej współczesnej rzeczywistości. Przy okazji usłyszymy pewnie również kilka słów na temat wydanej niedawno w Polsce powieści Wrażliwy człowiek– książce, z którą Topol powrócił na literacką scenę po sześciu latach pisarskiej przerwy.
Gdzie i kiedy?Środa, 23 października, godz. 20:30, Pałac Czeczotka.
Ale to nie wszystko. Topol weźmie również udział w rozmowie o domach literatury, dzieląc się swoim doświadczeniem jako dyrektor programowy Biblioteki Václava Havla w Pradze. Prócz tego głos w dyskusji zabiorą Marcin Hamkało (dyrektor Muzeum Pana Tadeusza) i Szymon Kloska (który opowie o planowanym w Krakowie Centrum Literatury i Języka Planeta Lem), a poprowadzi Marcin Wilk.
Gdzie i kiedy? Czwartek, 24 października, godz. 14:00, De Revolutionibus.
Radka Denemarková będzie natomiast gościem Festiwalu Conrada w weekend. Rozmowę poprowadzi… Mariusz Szczygieł, a jej tematem będzie… radość. Tytuł spotkania brzmi Z dziejów radości. Tych, którzy przecierają oczy ze zdumienia – umówmy się, o prozie Radki Denemarkovej można powiedzieć wiele, „radosna” to jednak ostatnie określenie, które przyszłoby nam do głowy – zachęcam. Bo ten kontrast zapowiada naprawdę ciekawą dyskusję.
Gdzie i kiedy? Sobota, 26 października, godz. 17:30, Pałac Czeczotka.
A jeśli kogoś interesuje czeska kultura w szerszym, nie tylko literackim, ujęciu – zapraszam na dyskusję Poleć ze mną na księżyc z udziałem czeskiej dokumentalistki Veroniki Janatkovej. Czeszka weźmie udział w rozmowie jako reżyserka filmu Bilet na Księżyc.
Głównym bohaterem obrazu jest jej dziadek, który – z czego zwierzył się dopiero po latach – pod koniec lat 60. wpisał się na pierwszą listę oczekujących na komercyjny lot na Księżyc. I choć to odkrycie zaskoczyło Janatkovą, szybko okazało się, że nie ma w nim nic dziwnego – gdy w roku 1969 zaczęto zbierać zapisy na pierwszy księżycowy lot, najwięcej zgłoszeń napłynęło ze Stanów Zjednoczonych i… Czechosłowacji właśnie. To kolejny dowód na to, jak tragicznym wydarzeniem była inwazja ‘68 – naród znany jako niechętny podróżowaniu przeżył ją tak bardzo, że pragnął uciec… na Księżyc.
Zachęcam i do udziału w spotkaniu, i do obejrzenia Biletu na Księżyc– będzie wyświetlany tego samego dnia w ramach pasma filmowego Festiwalu Conrada, w Kinie Pod Baranami.
Gdzie i kiedy?Środa, 23 października, godz. 17:30, Pałac Czeczotka.
Projekcja filmu: Środa, 23 października, godz. 21:30, Kino Pod Baranami.
I jeszcze informacja dla miłośników Franza Kafki– organizatorzy przygotowali w tym roku kilka wydarzeń poświęconych temu autorowi. Wspominam, bo choć to nie pisarz czeski (to, „czyj” jest Kafka, jest zresztą głównym tematem jednego ze wspomnianych spotkań), to jednak pisarzem praskim z pewnością już jest. Zainteresowanych zachęcam do przestudiowania programu :)
Fotografie:
[1] poświęcony Festiwalowi Conrada dodatek w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” (zdjęcie własne),
[2] Amrei Marie / Wikimedia Commons,
[3] Metod Bočko / Wikimedia_Commons,
[4] fotografia Veroniki Janatkovej zamieszczona w tekście Brodząc w księżycowym pyle Krzysztofa Żwirskiego w dodatku conradowskim do najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego” (zdjęcie własne).
Fotografie:
[1] poświęcony Festiwalowi Conrada dodatek w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” (zdjęcie własne),
[2] Amrei Marie / Wikimedia Commons,
[3] Metod Bočko / Wikimedia_Commons,
[4] fotografia Veroniki Janatkovej zamieszczona w tekście Brodząc w księżycowym pyle Krzysztofa Żwirskiego w dodatku conradowskim do najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego” (zdjęcie własne).